Son zamanlarda marketlerde paketli bir şekilde satılmaya başlanan kabak çekirdeği sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı bile.  Peki onu bu kadar popüler yapan şey nedir?

Öncelikle kabak çekirdeği posa açısından son derece zengin bir besin ki bu da bizim bağırsak floramızı düzenleyerek günlük hayatımızda büyük sorun olan kabızlık içinde son derece etkili bir besin.

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hazır gıda tüketiminin artması, hareketsizlik gibi pek çok faktörden dolayı günümüzde insülin direnci ve diyabet sıklığı artmakta. Kabak çekirdeği içeriğindeki yüksek magnezyum sayesinde karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olarak insülin direnci olan hastalarda kilo kaybına yardımcı olmakta. Son zamanlarda yapılan çalışmalar kabak çekirdeğinin diyabet oluş um riskini azalttığını bize göstermekte. Bitkisel kaynaklı bir besin olduğu için kolesterol içermemesi ve omega 3 ten zengin olması kalp sağlığını korumak için etkili bir besin.

Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği bu minerali almak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer almaktadır. 1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar. Çinkonun en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Aynı zamanda sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz besinler arasında yer almakta. Peki kabak çekirdeğinin yağını tüketmek ne kadar yararlı? Öncelikle kabak çekirdeği ne için kullanmak istediğiniz önemli. Ciddi kabızlık problemi yaşıyorsanız posa ile birlikte almak için kabukları ile tüketmeniz daha etkili olacaktır. Kabak çekirdeğinin pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir özelliği de demirden zengin olması. Tabi ki emilim açısından ne zengin besinler hayvansal kaynaklı besinlerdir ama bitkisel kaynaklar içerisinde kabak çekirdeği de tercih edilebilir bir seçenek. Fakat demir ,çinko, magnezyum alımını desteklemek istiyorsanız soğuk pres edilmiş kabak çekirdeği yağını tercih edebilirsiniz.

Ne kadar tüketmeliyiz?

Her ne kadar sağlığımız için çok yararlı bir besin olsa da yağlı tohum olduğu için kalorisi yüksek bir besin. Kilo koruma döneminde veya zayıflama diyeti uygulayanlar günlük 1 kahve fincanı kadar tüketebilirler.

Nasıl tüketmeliyiz?

Çiğ olarak kabukları ile yada yulaf ezmesine, tatlılarınıza ya da yoğurda ekleyerek tüketebilirsiziniz