Ahh ahh dili olsa  da konuşsa kahve. Onun için yazılan, çizilen o kadar çok şey var ki. Kalabalık sevenlerin içeceğidir kahve. Yalnızlıkla arası oktur. Gece geç saatlere kadar çalışanların arkadaşı, en güzel sohbetlerin yoldaşı. Peki bu kadar konuşulan, içerken bizi mest eden bu güzel içeceğin sağlık açısından yararlarını kim biliyor?

Kahve konusunda araştırma yaparken karşılaştığım Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırma Derneği’ni buldum. Bu da kahvenin bizim kültürümüzün bir parçası olduğunun en güzel göstergesi. Şimdi gelelim kırk yıllık hatırı olan kahvenin yararlarına. En bilinen yararı kahvenin içeriğinde bulunan kafeinin konsantrasyonu arttırıcı etkisi. Bu nedenle  modumuz düştüğünde, iş verimimiz düştüğünde kahveye koşarız. İkinci olarak son dönemlerde yapılan çalışmalar kahvenin meme kanserine karşı koruyucu etkisi olabileceğini göstermektedir. 2016 yılında yapılan bir çalışma ise yüksek kahve tüketiminin pankreas kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir. Kahvenin hipertansiyon ve aritmi üzerine etkisi konusunda pek çok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmaların bir kısmı ılımlı kahve tüketiminin  (2-6 fincan) aritmi ve hipertansiyon üzerine olumsuz etkisinin olmadığını göstermiştir. Hipertansiyonu veya kalple  ilgili sorunu olan kişilerin günde 1 fincan kahveyi geçmemesi daha yararlı olacaktır.

Japonya’da 554 hastanın dahil olduğu kesitsel bir çalışmada metabolik sendrom ve kahve tüketimi arasında ters bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkinin kahvenin trigliserid seviyesini düşürücü etkisinden kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir Yaşları 26-46 arasında değişen ve öyküsünde diyabet hastalığı olmayan 88.259 Amerikalı kadın birey üzerinde yapılan bir çalışmada, kafein içeriğine bağlı olmaksızın şekersiz kahve tüketiminin tip 2 diyabet riskiyle ters ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Fazla miktarda kahve tüketiminin kadınlarda osteoporoz riskine neden olabileceği yönünde çalışmalar yetersizdir. Dünya Sağlık Örgütü  kemik yoğunluğunu azaltıcı faktörler arasında kahveye yer vermemiştir. Günlük 120 mg kafein alımının (ortalama 2 fincan Türk kahvesi ) kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.